Ahmad Hashemi is a research fellow at Hudson Institute

His work at Hudson focuses on Iran, Azerbaijan, and Middle Eastern foreign policy issues. Mr. Hashemi has written for the Times of Israel, the Jerusalem Post, BBC Persian, Al Arabiya, Iran International, and The Independent Persian among other media outlets. He has also appeared as a commentator on the BBC Persian, VOA Farsi, Iran International, Bengu Turk TV, Indus TV, and Al Arabiya TV, among other outlets. Before joining Hudson, Mr. Hashemi worked at Gunaz TV as a political commentator, reporter, and producer.Ahmad Hashemi can be reached at AHMADHASH (at) GMAIL.COM

Uncategorized

رد پای اسرائیل در کردستان عراق، احمد هاشمی، روزنامه شرق

PDF VERSION: ISRAEL_S FOOTHOLD IN IRAQI KURDISTAN

رد پای اسرائیل در کردستان عراق، احمد هاشمی، روزنامه شرق

 سه شنبه, ۱۰ام بهمن, ۱۳۹۱

منبع این مطلب احمد‌ هاشمی

 جنگ عراق و نتایج آن پیامد هاى بسیارى را که پیشتر قابل پیش بینى نبود به همراه آورده است. یکى از جالب ترین پیامدهاى جنگ عراق مسئله مربوط به یهودیان کرد عراقى است. آمریکا و اسرائیل براى موضوع یهودیان عراقى که عمدتاً در مناطق شمالى این کشور ساکن هستند اهمیت زیادى قائلند. کشور هاى منطقه و به ویژه ترکیه با توجه به حساسیت هاى خاص قومى و نگرانى هاى امنیتى خود از یهودیان کرد به عنوان یهودیان شمال عراق و مشخصاً کردهاى یهودى نام مى برند که مى توانند زمینه ساز نفوذ خارجى در این کشور و منطقه باشند. بدون شک اسرائیل در مسئله مربوط به یهودیان عراق بیشترین توجه را مبذول داشته و دارد.

اسرائیل با پایان جنگ در عراق براى سر و سامان دادن به وضعیت یهودیان (چه آنهایى که هنوز در عراق سکونت دارند که عمدتاً افرادى میانسال و حتى سالخورده محسوب مى شوند و چه آنهایى که از حدود ۵۰ سال پیش به این سو و پس از ایجاد کشور اسرائیل به آنجا مهاجرت کرده اند) تلاش مى کند و در این زمینه به جمع آورى اسناد و مدارک همت گماشته است. این تلاش ها بى سروصدا پیگیرى مى شود و حداقل تلاش مى شود این موضوع به رسانه ها کشیده نشود و انعکاس بین المللى نیابد ولى هر از گاهى خبر هاى مربوط به اینگونه فعالیت ها به مجامع بین المللى درز مى کند.چندى پیش گزارشى توسط رسانه ها منتشر شد که بسیار جالب بود. در بخشى از این گزارش آمده بود که اسرائیل اسناد و مدارکى آماده کرده که طبق آن به جمعیت رو به کاهش یهودیان عراق و مطالبات آنها در زمینه صدها ملک و زمین پرداخته شده است.در میان مدارک مذکور جزئیات مربوط به دارایى ها و املاک افراد منصوب به جمعیت یهودیان عراق که در سال ۱۹۹۸ توسط دادگاهى در عراق ضبط شده است و نقشه مربوط به اسکان افراد در خانه هاى یهودیان سابق و چند صد مدرک مربوط به ازدواج و مرگ یهودیان در دوره زمانى بین ۱۹۴۹ تا سال ۲۰۰۱ دیده مى شود.
این مدارک که توسط مراکز وابسته به «جمعیت آواره یهودى» و وزیر اسرائیلى «ناتان شارانسکى» بررسى و جمع آورى شده است، اسنادى هستند که در آینده براى تضمین بازپرداخت خسارت و اعاده املاک به یهودیان عراقى مورد استفاده قرار خواهد گرفت.از قرار معلوم ناتان شارانسکى رئیس کمیته وزیران براى پیگیرى حقوق و املاک جمعیت یهودیان است. دفتر شارانسکى اعلام کرده بود که مدارک مذکور از ۸۰۰ صفحه تشکیل شده و اصل آنها هنوز در بغداد نگهدارى مى شود و مدارکى که در اسرائیل است فتوکپى آن مدارک اصلى است که از طرف مقامات وزارت خارجه آمریکا به اسرائیل فرستاده شده است. در حالى که مقامات وزارت خارجه آمریکا از هر گونه توضیحى در این زمینه خوددارى مى کنند، مقامات اسرائیلى اعلام مى کنند که مدارک را با کمک همکاران عراقى خود به دست آورده اند حدود ۶ ماه پیش نیز مقامات آمریکایى در تحقیقات خود در مرکز تشکیلات اطلاعات عراق «استخبارات» در زمینه یهودیان عراقى یک مجموعه مدارک دیگرى را یافته بودند.
ولى این مدارک به علت نشت آب در آن در حال از بین رفتن است و آمریکایى ها در تلاشند تا آنها را به حالت اولیه شان برگردانند در همین حوالى بود که شارانسکى با مقامات آمریکایى تماس گرفته و اعلام کرد هر آنچه که نظامیان آمریکایى در ارتباط با یهودیان عراق بیابند مورد علاقه و توجه اسرائیل است.در حالى که «ریوکا کارناک» سخنگوى شارانسکى در ارتباط با این مدارک مى گوید که «فقط فتوکپى هاى سیاه و سفید به دست ما رسیده است» اعلام شده است که رهبر کنونى یهودیان عراقى در اسرائیل «موردخاى بن پورات» نیز براى بررسى این مدارک به دفتر شارانسکى دعوت شده است. همچنین گفته مى شود این مدارک که تماماً به زبان عربى مى باشد براى ترجمه و بررسى هاى لازم به کارشناسان مسائل خاورمیانه تحویل داده شده است.این رویداد و موارد مشابه دیگر از دیدگاه کشورهاى منطقه مثبت و سازنده تلقى نمى شوند و وقتى رویدادهاى جارى دیگر در منطقه را در کنار هم بگذاریم جنبه تهدید آمیز بودن آن بیشتر مشخص مى شود از جمله اینکه:
۱ _ در دیدار چندى پیش نمایندگان انگلیس و آمریکا با رهبران کردهاى عراقى «مسعود بارزانى» کردها را متحد استراتژیک آمریکا و غرب در منطقه نامید.
۲ _ اخیراً با وجود آغاز کار پخش برنامه هاى کردى از رسانه ها و انتشار نشریات کردى و آزادى نمایندگان حزب کردى دموکرات (DEP) و به طور کلى برداشتن گام هاى بزرگ به سوى دموکراسى توسط دولت کنونى ترکیه، گروه تروریستى کنگره _ گل (کنگره خلق) یا همان K.K .Pسابق با انتشار آتش بس یک جانبه خود با دولت ترکیه را پایان یافته تلقى کرد و اعلام کرد تمامى خاک ترکیه و حتى توریست ها هدف خواهند بود.با کنار هم قرار دادن این رویدادها و تحولات مى توان به علت نگرانى کشورهاى همسایه عراق از تحرکات جدید آمریکا و اسرائیل در منطقه کردستان عراق پى برد. تحرکاتى که حتى ترکیه را به عنوان متحد و دوست اصلى آمریکا و اسرائیل در منطقه نگران مى کند.چندى پیش ترکیه به علت کشتارها و حملات سهمگین اسرائیل به اردوگاه رفح از این کشور انتقاد و اردوغان این اقدام اسرائیل را تروریسم دولتى توصیف کرده و سفیر خود را از تل آویو فرا خواند. به طور همزمان بحث گسترش روابط دو جانبه اسرائیل _ کردستان (عراق) در دیدار مقاماتى از دو طرف مطرح شده است. در حالى که اقلیتى تأثیر گذار از یهودیان کرد در شمال عراق حضور دارند و یا در اسرائیل مقیم هستند و با حمایت اسرائیل خواهان بازگشت به عراق و تصاحب سرزمینى براى خود هستند.

منبع: / روزنامه / شرق ۱۳۸۳/۰۴/۰۲
نویسنده : احمد هاشمی

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: