View Post

گوناز تی وی ۵ شهریور ۱۳۹۹: فرمانده سپاه تهران: رقم اختلاس های ۱۰ ساله کشور رقمی نیست

۱۳۹۹-۰۶-۰۵ ۱۸:۱۵

gun az article
gun az article

AaAa

فرمانده سپاه تهران: رقم اختلاس های ۱۰ ساله کشور رقمی نیست

Gunaz.tvQuote | Gunaz article

فرمانده سپاه تهران: رقم اختلاس های ۱۰ ساله کشور رقمی نیست

محمدرضا یزدی، فرمانده سپاه تهران ضمن تاکید بر بالا نبودن آمار اختلاس در کشور اعلام کرد که اگر تمام اختلاس‌ها طی ۱۰ سال اخیر را جمع کنیم به عددی حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان می‌رسیم.

یزدی که روز سه‌شنبه در جشنواره «کارمند تراز انقلاب اسلامی» سخنرانی می‌کرد در عین حال گفت که این رقم اختلاس «در بودجه ۱۰ ساله کشور رقمی نیست.»

البته به نظر می‌رسد به دلیل مخفی کاری و عدم شفافیت نهادهای نظارتی در ایران و عدم رسیدگی به بسیاری از پرونده‌های رشوه، اختلاس و فساد مالی، رقم واقعی اختلاس‌ها در ایران بسیار بیشتر از رقم رسمی ۸۰ هزار میلیارد تومانی باشد که فرمانده سپاه تهران به آن اعتراف می کند.

سپاه پاسداران بسیاری از پروژه های بزرگ را در دست دارد و بخشی از پرونده‌های متعددی که طی سال‌های اخیر درباره اختلاس‌های مدیران و مقام‌های جمهوری اسلامی ایران افشا و رسانه‌ای شده است مربوط به شرکت‌های زیرمجموعه سپاه پاسداران بوده است.

هلدینگ یاس، وابسته به بنیاد تعاون سپاه پاسداران یکی از این شرکت های اختلاسگر است که در حوزه خدمات، مسکن و واسطه‌گری فعال بود ولی پس از افشا شدن پرونده‌های فساد ۱۳ هزار میلیارد تومانی آن، در سال ۹۶ منحل شد.

این پرونده که قوه قضائیه ایران می‌گوید هم اکنون در سازمان قضایی نیروهای مسلح در حال رسیدگی است بازداشت عیسی شریفی، قائم مقام محمد باقر قالیباف، شهردار وقت تهران، را نیز به‌دنبال داشت.

به گفته محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران، رقم فساد آقای شریفی در ارتباط با همکاری شهرداری تهران و هلدینگ یاس ۱۳۰۰ میلیارد تومان است. حق‌شناس به سایت اعتمادآنلاین گفت که بخشی از این رقم به خارج از کشور منتقل شده است.

در این پرونده نام چند نفر از معاونان و مدیران بنیاد تعاون سپاه هم مطرح شده است ولی گزارشی درباره ارقام رشوه، فساد و اختلاس آنها منتشر نشده است.

یکی دیگر از موارد پر سروصدا درباره فساد مالی در ایران مربوط به پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی دفتر صادق لاریجانی در دوران ریاست قوه قضائیه، است که رقم آن بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام شده است.

از دیگر پرونده‌های مشهور فساد و اختلاس در ایران، مورد صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه بود که برخی از فرزندان و نزدیکان مقام‌های ارشد نظام از جمله عمار صالحی، پسر عطاء‌الله صالحی، فرمانده سابق ارتش، هادی رضوی، داماد محمد شریعتمداری، وزیر کار ایران و پرویز کاظمی، وزیر پیشین رفاه ایران در آن نقش محوری داشتند.

احمد هاشمی، گوناز تی وی، واشنگتن